Dračí hřbet u Berušky - chryzokol, zalesiít nebo malachit?

11.05.2024

Pátek 10. až neděle 12. května jsme si dali Berušku, tentokrát jako cílenou výpravu autem pro "dračí zuby" - krystaly z Dlouhého hřbetu (kdysi Stříbrníku), ale dostali jsme mnohem více. Klid sobotního dne plně sypaný neuvěřitelným počasím - kombinace jasného slunečna s chladnějším vzduchem zvýšila viditelnost a kontrasty krajiny na maximum - už to byla "čistá radost mého života". Ale k tomu Sokolík přidal do programu cestu přes zaniklou obec Kamenné a pak výhled z Řeznických skal. Vau. A k tomu byl ochotný se se mnou hodinu prohrabávat na vrcholku Dlouhého hřbetu a hledat těch nejkrásnějších 50 kg krystalů, které '(doufám, že brzy) budu mít čas vybrousit. A odtahal je se mnou k autu. A opravdu našel i drobné drúzy zelenavého minerálu, mysleli jsme, že je to malachit, ale ono ne, později se ukázalo, že jde o zálesiit, speciální minerál s výskytem v Jeseníkách a jen na pár dalších místech na světě! 

Ale postupně, jedno po druhém.

Sobotní trasa: z Berušky přes Dlouhý hřbet (postaru Stříbník) lemovaný zprava Bučínským potokem a zleva Stříbrným potokem, pak dolů, krosnout asfalt Stříbrného údolí, co vede k Nýznerovským vodopádům a zatáčkou nahoru.

Odpojujeme se doprava na louku, vycházíme na louku s krásným výhledem. Jsme nad obcí Kamenná. Na horní hraně zde stojí maringotka s posezením, svačíme a díváme se, Víťa vypráví, koukám, osud sudetských obcí je nepříjemně podobný. Osada Steingrund (od roku 1924 Kamenná) ležela v údolí ve výšce 600 metrů a do 2. světové války se osada úspěšně rozrůstala, většina domů již byla nová a zděná s kvalitní střešní krytinou. Po roce 1945 již bylo vše jinak, obyvatelstvo bylo odsunuto a ves zůstala prázdná, dosídlení zde neproběhlo z důvodů odlehlosti. A cílená a bohužel nutno říci dokonalá demolice ženijními vojsky v roce 1961 jen zpečetila osud této horské osady. Více https://rychleby.cz/kamenna/.

Kamenná sice zanikla, ale je tu dole potůček, sejdeme louku a pak překvápko, novodobá kovová zvonička, připomínka obce. Zvoním... pak kráčíme po staré cestě nahoru, po levé straně jsou viditelné "kopce"  - zarostlé ruiny domů a po obou stranách a v krajině zde je hodně mohutných starých velestromů - lípy, jasany. 

Dojdeme v nové stavbě, je to útulna, projekt žáků Montesorri ZŠ Vápenná. Okukuju to, svačíme, a hele, na tom jasanu tady je uloměná větev, a na ní parádní zhuštěnina!!! Tak sem se vrátíme s motorovkou.

Posedíme, a pak dál, na Řeznické skály je vážně jen kousek. Trochu držím myšlenku na výpravu sem autem, a koukáme, že je to asi i reálné, že cesta je tu docela slušná.

Skály jsou parádní, Řeznické není jejich oficiální název, ale neva. Viditelnost je dobrá, ale stejně nejvíc koukám na celý Stříbrník - už to chápu, je to vážně ležící dráček. A pak chvíli jen tak ležím na hraně a jsem, jen tak jsem.

Pak hup na Chlum a přes odbočku ke Kovadlině zpátky na Berušku. Krása, krása, krása. Ten poslední úsek 3km po asfaltu na Berušku ve vzpomínce ignoruju :-).

ZAJÍMAVOSTI

____ 

https://montessori-vapenna.cz/

ZŠ 26. září 2023, před cca rokem, byli žáci za projekt obnovy zaniklé obce Kamenná ocenění GRATIAS TIBI (https://www.gratiastibi.cz/cs/nominovane-projekty/obnoveni-zanikle-sudetske-osady-kamenna). Porota ocenila dlouhodobost projektu, zájem o historii místa, vytrvalost a práci s geniem loci.
____

Boží hora s kostelem PM Bolestné

Boží hora je nejvyšší vrchol v Žulovské pahorkatině nalézající se u obce Žulová v okrese Jeseník v Olomouckém kraji a areál poutního místa na Boží hoře u Žulové tvoří soubor objektů v novogotickém stylu. Dominantou místa je kostel Panny Marie Bolestné, k němuž vede od města křížová cesta.

Boží hora se stala vyhledávaným poutním místem kvůli uctívanému obrazu Panny Marie Bolestné, který měl být podle pověsti na Boží hoře pověšený na stromě již ve 12. století. Poutníkům zde sloužila malá kaplička. Na náklady vratislavského biskupa Heinricha Förstera proběhla v letech 1878–1880 výstavba nového kostela zasvěceného Panně Marii Bolestné. Autorství návrhu je připisováno Friedrichu von Schmidt, profesoru na Akademii výtvarných umění ve Vídni.

Ke stavbě nového kostela v novogotickém stylu byla použita zlomová žula. Stavbu umocňují opěrné pilíře. V roce 1880 dne 30. května byl kostel vysvěcen. Dvakrát ročně se zde konají poutě. V době hlavních prázdnin je kostel přístupný veřejnost každou neděli.

Na konci 19. století byla ke kostelíku vybudována křížová cesta. Pár metrů pod vrcholem se ve skalním výklenku nachází kopie sošky Panny Marie Lurdské. Od kostela zasvěceného Panně Marii Bolestné na Boží hoře je překrásný výhled do Slezské nížiny ohraničené pohořím Rychleb s vesnicemi rozsetými po kraji.

 https://www.kudyznudy.cz/aktivity/kostel-panny-marie-bolestne-na-bozi-hore-u-zulove<br>

____ 

Co nám to na Dlouhém hřbetu ("Stříbrníku") roste?

https://milujemekameny.cz/, https://www.svetmineralu.cz/ Aktuálně nevíme, zda naše úlovky krystalů jsou porostlé (velmi drobně) zálesiítem, chryzokolem nebo malachitem.

ZÁLESIÍT

anglicky: Zalesiite (mindat.org) nebo (webmineral.com), německy: Zálesíit (mineralienatlas.de)

https://www.mineral.cz/mineraly.php?index=5466&mineral=z%C3%A1les%C3%ADit

Sběratel Jaromír Jedlička ze Žulové si ale nejvíc cení minerálu, jenž pochází z jeho domoviny. Jde o zálesíit, který byl nalezen v oblasti Zálesí na Javornicku. V kameni jsou vidět maličké zelenomodře zbarvené jehlice minerálu, který je složen z vápníku, mědi, arzenu, vodíku, kyslíku a obsahuje i příměsi vzácných kovů.

"Zálesíit byl poprvé celosvětově popsán v Brně. Ve stařinách na Javornicku jsme naplnili několik pytlů materiálu, z něhož vědci v Brně získali tento minerál, který jako první na světě popsal Jiří Sejkora," přibližuje Jedlička.

Kamenické muzeum Žulová, Josefské náměstí 1, 790 65 Žulová.

CHRYZOKOL - rovnováha

má podobné vlastnosti jako malachit a azurit. Kněží v dávnověku ctili chryzokol podobně jako tyrkys. Používali ho jako ochranný amulet, protože udržuje rovnováhu mezi nižšími a vyššími světy

Chryzokol je kamenem klidu, vyrovnanosti a komunikace. Pomáhá při meditaci a komunikaci. Vyhání negativní energie všeho druhu. Posiluje vztahy, které se stávají stabilními a pevnými jako skála. Má uklidňující a očistný vliv. Dodává novou energii čakrám. Posiluje vnitřní klid a vyrovnanost. Projevuje se rovněž rostoucí sebedůvěrou a vnímavostí. Zvyšuje osobní sílu a podněcuje kreativitu. Pomáhá překonávat různé fobie, potlačuje negativní naladění a dodává motivaci všem, kdo jí mají nedostatek

Působí na artritidu, choroby kostí, svalové křeče, potíže zažívacího traktu, vředy, krevní nemoci a problémy spojené s plícemi. Zbavuje játra, ledviny a střeva toxických látek. Zlepšuje okysličování krve a buněčné struktury plic. Napomáhá regeneraci slinivky břišní, reguluje hladinu inzulínu a udržuje rovnováhu v krvi. Hojí infekce, zejména krku a mandlí. Snižuje krevní tlak a působí na spáleniny. Jedná se o vynikající kámen pro ženy, jelikož pomáhá potlačovat menstruační křeče.

Chryzokol je symbolem lásky a harmonie. Podporuje nás v touze po harmonickém životě v lásce a ve spojení s přírodou. Při meditacích pomáhá zklidnit se, soustředit se a srovnat emoce. V krizových situacích nám dodává trpělivost, nadhled a toleranci. Podporuje obdiv k zázrakům přírody, k dokonalosti všech forem života. Pomáhá lepší komunikaci s ostatními a lépe pochopit sebe i druhé.

Chryzokol přispívá ke snížení horečky, bolesti krku, uvolňuje napětí v šíji a zlepšuje funkci štítné žlázy. Je vhodný při problémech se zažíváním, jako prevence žaludečních vředů a ke zmírnění žaludečních křečí. Tlumí menstruační bolesti. Chladivý efekt chryzokolu lze využít pro přikládání na popáleniny.

MALACHIT - změna

Specializací malachitu je změna. S její pomocí nám pomáhá odstranit veškeré překážky v cestě sebepoznání a duchovního rozvoje. Naše srdce se tak může s pomocí malachitu otevřít větší lásce i soucitu. Tím získáváme sebedůvěru a rozpouštíme pocity studu nebo nízké sebehodnoty. Energie malachitu nám pomáhá integrovat i stinné stránky.

NALEZIŠTĚ: AU, CL, CN, IN, MX, RU, US

Malachit ocení srdečný Býk. Jeho zelená barva působí uklidňujícím dojmem a malachit harmonizuje velké srdce tohoto znamení.

Malachit je kamenem změny a kreativity. Pomáhá nám odstranit naučené vzory a blokády, které nám brání intenzivně prožívat rozmanitost našeho života. Harmonizuje naší duši. Malachit je silný ochranný kámen, ochraňuje nás při cestování, proti negativním energiím a pomáhá čistit organismus a čakry.

Prolínání světlých a tmavých odstínů zelené nám připomíná, že život je plný protikladů. Malachit nás učí s trpělivostí a klidem přijímat i stinné stránky života, protože i ty mají pro náš život smysl. Dodávají nám zkušenosti, které mají význam v našem dalším rozvoji. Učí nás ponaučit se z vlastních chyb. Malachit nám pomáhá uvést do harmonie rozum a cit. Probouzí v nás lásku ke všemu živému, a také sounáležitost s přírodou.

Malachit nám pomáhá překonávat stydlivost, která nám brání projevit vlastní názory a pocity. Dodává nám sebevědomí, jež nám umožňuje činit intuitivně správná rozhodnutí. Otevírá srdce bezpodmínečné lásce. Ve spojení s azuritem léčí citové blokády a duševní jizvy.

Malachit pozitivně ovlivňuje funkci srdce a podporuje sebeuzdravující proces organismu. Díky zklidňující očistné energii mírni citové i fyzické bolesti. Posiluje imunitní systém, funkci žaludku a sleziny, podporuje detoxikaci jater. Je vhodný při oslabení zraku, kolikách, revmatismu, astmatu, menstruačních a porodních bolestech. Zmírňuje průběh nemocí. Pomáhá ke klidnému spánku a zklidňuje nervovou soustavu.

Čistíme proudem vody. Nabíjíme na horském křišťálu na denním světle. Malachit je citlivý na kosmetiku i pot, nedoporučujeme jej nosit přímo na kůži, ztrácí svůj lesk.

P. S. Termínem drúza je v mineralogii označována skupina krystalů narostlých na společné podložce. Větší shluky nepravidelně narostlých krystalů jsou charakterizovány jako krystalické agregáty. Dutina v hornině, zčásti nebo zcela vyplněná minerály, se nazývá geoda.

Drúza je srostlice krystalů na společném podkladu, vyrůstající z této podložky do volného prostoru. Jednotlivé krystaly, k jejichž srůstu postupně došlo, jsou uspořádány bez jakékoli vzájemné souvislosti a zákonitosti, což je dokladem, že původní zárodky těchto krystalů vznikaly na podložce (jednotlivě či ve skupinkách) zcela nahodile.

Drúzy krystalů se vyskytují uvnitř geod, dále je lze nalézt na stěnách otevřených puklin v hornině, v dutinách (kavernách) uvnitř rudních ložisek a v křemenných žílách. Výskyt drúz je charakteristický pro krystaly křemene a jeho odrůdy (např. křišťál, ametyst, citrín), dále pro celestin, kalcit, baryt a řadu dalších minerálů.