Rezavě říjnový kořenecký víkend - dřevo, hříbky, Mojetín, anděl a oslík

28.10.2024

Prodloužený chalupový víkend (díky pondělnímu Dni vzniku samostatného československého státu 28.10.) jsme se věnovali darům barevného podzimu a přípravě na zimu. Ano, dřevo :-).

Baru v Berlíně, Vojta s námi

Baru se rozhodla strávit podzimní prázdniny výletem do Berlína s kamarádkou a její rodinou - jsem moc ráda, že cestuje, a asi si to docela užívala - volala, psala, posílala fotky. Vojta byl s námi do neděle večer, i když se pokusil o jednání o prodloužení.

Sojčin novojičínský čtvrtek

Jelikož je konec října pro naši rodinu oslavný (Šárka narozeniny a rodiče výročí svatby), řekla jsem "dost" zrychlujícímu se pracovnímu tempu a zajela za našima na celý čtvrtek. Bylo to poklidné a příjemné, už mne mrzelo, jak dlouho jsem je neviděla. Ráno jsem se protáhla přes město, nostalgicky jsem poseděla u kašny v poklidném prázdnu, na náměstí skoro ani noha. Pak ten den tak nějak utekl, i s odpolednem na zahrádce, kde se střídala poetická mlha se sluníčkem.

Sobota a neděle. Dřevo! Dřevo! Dřevo!

Na chalupě se v sobotu a neděli dělalo dřevo, zejména Sokolíci, neb moje rameno přetažené z Lubavia víkendu stále výrazně bolelo. Byla jsem záloha .-), vařila jsem, štěpkovala větve, co jsem si přitáhla (i sousedskou soušku, na kterou se mi "vnutil" s motorovkou nadšeně pan Mrákava, akorát pak říkal, ať sousedce neříkám, že mi to řezal :). Sokolík si vyrobil pomůcku na řezání dřeva a hodnotil to jako ulehčení proti řezání motorovkou, ráno nasadil zmijovku a Shrekovské špunty do uší, shazoval si kulatinu od stodoly a krátil 3 kousky najednou, vše na přesných 33 cm. Vojta se dospal do popoledne a pak nastoupil na štípání špalků sekerou a vydržel teda docela dost. Já vymyslela uložení dřeva v dílně, vyklidila jsem taky prostor pod dětským ponkem a maximum krátkých odřezků jsem tam odnosila - přece jen tam bude taky schnout.

V neděli večer máme čtyři fochy. Při úklidu stodoly jsem spokojeně vrněla nad každým kouskem kůry, co jsem našla (Vojta mi ji i odlamoval ze špalků) - vše poctivě nalámáno spolu se štěpkou do záhonů. Tento rok se mi poprvé povedlo pořádně zazimovat všechny květinové party, co kde máme, tak doufám, že to kvítka nezaskočí a nerozmazlí. Levandule jsem ostříhala hodně na dřeň, snad to přežijí

Má úchvatně vonící růže Better Time měla ještě květy a poupata, vytvořila jsem z nich a svíčky dekoraci na stůl na celý víkend. A z posledních levandulí spolu s Perovskie lebedolistou (aromatická kráska původem z Asie, příbuzná se šalvějí) jsem svázala kytici proti molům. Věnec letos nějak nemám chuť dělat. 

Mezitím jsme stihli i další radůstky. Jak je spoleh na to, že Vojta dlouho spí, dali jsme si v sobotu hříbkové ráno. Zatopili jsme a vyrazili na hříbky k vodojemu (směr Buková). Našli jsme sice jen pár kousků, ale mladých a čistých, a prošli jsme se. A koukáme, že solitérský buk na pasece padl. Chvilička smutku za padlého bojovníka, nevypadal nemocně, ale asi ho zdolal vítr, jak mu vykáceli kolegy a zůstal čelit všemu sám. Dovolila jsem se ho a v neděli ráno jsme tam vyrazili znovu, s sebou kolečka a motorovku. Chlap mi z něj vyřezal několik částí na budoucí výrobky. Stála jsem a meditovala nad ním (nad stromem), postupně mi docházelo, kolik potravy teď tenhle obr poskytne - rostlinné i hmyzí říši. Jedna větev, evidentně vyklovaná od datla, vypadá jako fujara. Víťa hrdinsky protlačil kolečka s odřezky k autu a já našla jednu babku. 

Hříbky mne dotlačily k dokončení hambálku nad kamny (no, plus to, že jsem si přivezla sekundové lepidlo), takže jsem zahájila sušení: hříbky a také tymián. V tomhle jsou kamna nepřekonatelná, za víkend je vše hotovo. 

Vojta se musel v neděli vrátit domů, Sokolík předtím zvládl zakrýt stříškou zbylé dřevo u stodoly a tvářil se spokojeně s tím, kolik jsme toho stihli. Večer jsem ho načapala ve stodole, jak unaveně, už vsedě a trochu zoufale, štípe odřezky na topení do dílny. 

P. S. Malé spirituální radůstky: z roztržené patrony, co mi poslal po Sokolíkovi Ondra Hrabalů, jsem vyrobila Andílka. A začala jsem číst Dopisy hvězdným duším - Poselství a aktivace, které vám pomohou rozpomenout se na to, kým jste a proč jste sem přišli. Vau.


Pondělní mojetínské Ticho a hříbky

Sokolík vymyslel trasu v oblasti Přírodního parku Řehořkovo Kořenecko (už podruhé se bavíme tím, že todle fakt ráčkující osoba nedá :-)), a i když ráno vypadá na navlhlé mlhavo, jedem. A víte co?

Pozor, následuje SPOILER: slunce se do hodiny vylouplo z mlhy jak kaštan, po cestě jsme se postupně ona svlékali a když jsme seděli na cílovém místě výletu, na kopci Mojetín (608 mnm), bylo čisto a rozhledy fungovaly 360°. Krásně byla vidět i Šebetovská (moje obíbená) kaplička sv. Anny, a ostatní místa identifikoval Sokolík s pomocí Mapy.cz, neb mu cosi nevycházelo, nakonec ten kostel byl údajně vážně vanovický. 

Ale zpět na začátek. Popojeli jsme do Kořence autem, šlo by to pěšo, ale tolik času jsme dnes "neměli". První, koho vidíme, je OSLÍK v ohradě. Nechá se drbat na své parádní punkové čupřině, búú, Sokolík mi ho zakáže vzít s sebou. Tak nic, ale chci k Vánocům oslátko.

Jsme již za vsí, ale v remízku nacházíme rozpadlé zdí starších domů, asi byla zástavba až sem? Sojka nachází dokonce filmové kotouče ještě i s filmy a pak také patník. Jen je moc zakopaný, vezmeme ho příště. Za další 2-3 zatáčky jsme u osmihranného přístřešku Osovec. Posedíme, je to fakt parádní, bytelná "jurta" z klád, středové ohniště s komínem, https://mapy.cz/s/cabevehuha.

Sokolík se už nějakou dobu ošívá, protože je ticho. TICHO. Fakt, ani vítr, jen sem tam ptáček. Pro mne balzám na uši, Sokolík trochu nervózní. Navíc nás "pronásledují" muchomůrky - jsou všude a stále. Prostě námět na horor. :-) Záchrana přichází z Melkova - jak se přiblížíme, ozve se zvuk motorové pily. Sokolík si oddechne. Já nacházím spadané extra extra velké listy dubu, jeden kousek je samostatný vějíř.

Les je smíšený, a javory a buky se předhánějí v tónech oranžových a žlutých. Jak jsou listnaté části prokládané jehličnany, působí to, jakoby kopec před námi měl oblečený oranžovo zelený pruhovaný svetr. Paseky a louky vykresují tvary údolíček, je to tu tím pádem takové "tvarovo zaujímavé", jako obliny ležících těl. Kdyby to vše bylo zarostlé lesy, tohle by člověk neměl šanci vnímat. Takže třeba v pravěku asi lidi žili obecně více v lesích, více šera, více zvěře. A že až kultivací krajiny máme my, jejich potomci, denně mnohem větší přísun světla (o elektrice nemluvě).

Zakopneme o první bedlu, ale je postarší, nebereme. Nedá mi to, remízky na obou stranách jsou tak akorát na sucháčky, tak to zkouším a jo, mám. Sokolík mne s lehkým despektem sleduje, a trvá mu docela dlouho, než se přidá. Nacházíme další a další hříbky, a pěkné. Kromě muchomůrek, samozřejmě, ty jsou stále všude, ale už se jich nebojíme.

Za chvíli už nám nálezy přerůstají pře ruce, sundávám z krku šátek a vážu tašku, do které hříbky ukládáme. Procházíme Melkovským údolím, je zde kolem potůčku pár domů, sympaticky (až na hraně snobismu) upravených z evidentně původních domků (kameny), také jezírko s ostrůvkem. Sokolík už to nedává a svléká se, čeká nás (mírné) stoupání, a sluníčko hřeje jak o dušu.

Hříbky po cestě do kopce už nejde ignorovat. Shodujeme se, že kromě muchomůrek jsme pár let asi neviděli celkově takovou pestrost hub - jakože i těch nejedlých je hodně pestrá škála. A u toho sbíráme ty jedlé, 90% jich roste do 2 metrů od kraje cesty, jsou to hříbky přípěšinové :-). Na Mojetín vrcholek už dojdu jak klokaní těhule, táhnu minimálně dvě kila ve vaku na břiše.

Jak už popsáno ve spoileru, vyhlídka se nakonec koná, viditelnost je moc hezká, kopce jsou jak z renesančních obrazů - plán 1, průsvitnější plán 2, lazurou plán 3 :-).

Posvačíme, pokoukáme do mapy a sestupujeme, a ano, skrze babky. Sbíráme, v nesení šátku se střídáme. K autu přicházíme asi o hodinu později, než jsme mysleli, za to s hříbkovým pokladem. Doma se pak koná velké krájení, suším i na sušáku na prádlo, aby se to do rána nějak stihlo. Sokolík koumá, že by vyrobil rám na sušení, inspiruju ho, když mluvím o rámu s protimuchovou síťkou.

Slibuje, že vyrobí (a zde spoiler z následujícího víkendu - vyrobil :-) neb jak jsme celý následující týden poslouchali, jak všude rostou megasuchohřiby, sobotu i neděli jsme i my sbírali, co jde).

RESUME

Kořenecký okruh je fajn, a šel by moc hezky na kole, jen vymyslet, jak na kole potáhneme ten patník :-). Odbočka je možná taky okolo meteostanice, u té jsme taky byli.

Kousek trasy pro představu zde https://mapy.cz/s/mesahotujo

_ _ _ 

Dopisy hvězdným duším - Poselství a aktivace, které vám pomohou rozpomenout se na to, kým jste a proč jste sem přišli. Jsem nadšená, a objednala jsem si k ní i výkladové karty.

Petr Pavel sklidil pozitivní odezvu za výběr 56 lidí, kterým předal státní vyznamenání. Soupis pod fotkami, viz níže.

V USA vrcholí příprava k prezidentským volbám. "Oranžový" Donald Trump nebo žena a ještě s jamajskými kořeny Kamala Harrisová? Je to napínavý jak malý gaťky, předběžné průzkumy odhadují, že to bude o "prsa" - o setiny procent, uvidíme 5. listopadu. Je to důležité, pokud vyhraje Trump, svět dostane, kromě Putina, dalšího sebestředného magora, kterému jde jen o osobní moc a vládu nad světem.

Novogotická kaple sv. Anny stojí na návrší při jihovýchodním okraji obce Šebetov. Památkově chráněná stavba z červených neomítnutých cihel je dominantou obce. Původní kaple byla postavena v roce 1711 a její současná podoba je výsledkem přestavby z roku 1842. Průčelí jednolodní kaple zdobí kruhové okno a věžička. Interiér kaple, který osvětlují okna s barevnými vitrážemi, zdobí obrazy apoštolů, sv. Josefa, sv. Anny, řezby tyrolského autora Pendla a bohatě zdobený klasicistní lustr. Dodnes živá poutní tradice navazuje na éru slavných poutní, které se zde slavily v den svátku sv. Anny. Více

_ _ _

Na příště klidně na kole: 

  • Mojetínský kras? Více
  • vykopat a odvézt patník v Kořenci :-)
  • Březová alej z Melkova
  • Muzeum Kořenec
  • Větrný mlýn Kořenec
  • niva potoka Bělá (Horní Bělá), zde https://mapy.cz/s/josafupelu
  • kousek k Šebetovu "Mořské oko"

Státně vyznamenaní v roce 2024

Řád Bílého lva

Sergěj Jan Ingr

Řád Bílého lva vojenské skupiny 1. třídy in memoriam propůjčil prezident armádnímu generálu Sergěji Janu Ingrovi. Legionáři, československému armádnímu generálu, ministru národní obrany londýnské exilové vlády a velvyslanci v Nizozemském království. Za vynikající velitelskou a bojovou činnost.

František Moravec

Řád Bílého lva vojenské skupiny 2. třídy in memoriam propůjčil prezident brigádnímu generálu Františku Moravcovi. Legionáři, generálu Československé armády, veliteli vojenské zpravodajské služby za druhé světové války a členovi exilového vojenského odboje. Za vynikající velitelskou a bojovou činnost.

Eva Jiřičná

Řád Bílého lva občanské skupiny 3. třídy propůjčil prezident profesorce, inženýrce architektce Evě Jiřičné. Doktorce honoris causa, světově známé architektce, designérce a pedagožce, autorce architektonických návrhů realizovaných zejména v České republice a ve Spojeném království Velké Británie a Severního Irska. Za zvláště vynikající zásluhy o stát v oblasti kultury.

Jiří Kylián

Řád Bílého lva občanské skupiny 3. třídy propůjčil prezident Jiřímu Kyliánovi. Světově proslulému choreografovi, tanečníkovi a fotografovi, který v roli dlouholetého uměleckého šéfa, spoluředitele i choreografa Nizozemského tanečního divadla inspiroval publikum po celém světě. Za zvláště vynikající zásluhy o stát v oblasti kultury a umění.

Řád TGM

Jan Pavel II.

Řád Tomáše Garrigua Masaryka 1. třídy in memoriam udělil prezident papeži Janu Pavlu II., občanským jménem Karolu Józefu Wojtylovi, který sehrál mimořádnou roli v období pádu komunistických režimů ve střední a východní Evropě. Vyznamenání se uděluje za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva.

Karel Kovanda

Řád Tomáše Garrigua Masaryka 2. třídy propůjčil prezident Karlu Kovandovi. Diplomatu, bývalému velvyslanci, stálému představiteli České republiky při Organizaci spojených národů a stálému představiteli České republiky při Organizaci Severoatlantické smlouvy. Za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva.

Daniel Kroupa

Řád Tomáše Garrigua Masaryka 3. třídy propůjčil prezident Danielu Kroupovi. Doktorovi, politikovi, vysokoškolskému učiteli, filozofu, signatáři Charty 77, bývalému poslanci a senátorovi. Za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva.

Pavel Pecháček

Řád Tomáše Garrigua Masaryka 3. třídy in memoriam propůjčil prezident magistru Pavlu Pecháčkovi. Novináři dlouhodobě působícímu v rozhlasových stanicích Svobodná Evropa a Hlas Ameriky a následně i v rádiu Svobodná Evropa v Praze. Za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva.

Anna Šabatová

Řád Tomáše Garrigua Masaryka 3. třídy propůjčil prezident Anně Šabatové. Signatářce a mluvčí Charty 77, bývalé předsedkyni Českého Helsinského výboru a bývalé veřejné ochránkyni práv. Za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva.

Josef Suchár

Řád Tomáše Garrigua Masaryka 4. třídy propůjčil prezident Josefu Suchárovi. Římskokatolickému knězi, faráři a spoluzakladateli Sdružení Neratov, které se kromě obnovy poutního místa zaměřuje také na pomoc lidem s postižením a znevýhodněným dětem. Řád se propůjčuje za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva.

Medaile Za hrdinství

Lukáš Hirka

Medaili Za hrdinství udělil prezident praporčíku Lukáši Hirkovi. Válečnému veteránovi těžce zraněnému v průběhu jeho druhé mise v Afghánistánu, který překonal velmi těžká zranění a dokázal se aktivně zapojit do para atletických sportovních aktivit. Medaile se uděluje za hrdinství v boji.

Josef Keprt

Medaili Za hrdinství in memoriam udělil prezident plukovníku Josefu Keprtovi. Pilotovi 312. československé stíhací perutě a 96. britské perutě nočních stíhačů RAF. Za hrdinství v boji.

Karel Kučera

Medaili Za hrdinství in memoriam udělil prezident Karlu Kučerovi. Vojákovi Mezinárodní legie územní obrany Ukrajiny, padlému při obraně Bachmutu. Za hrdinství v boji.

Oldřich Pechal

Medaili Za hrdinství in memoriam udělil prezident štábnímu kapitánovi in memoriam Oldřichu Pechalovi. Československému vojákovi a veliteli paradesantní skupiny Zinc popravenému v koncentračním táboře Mauthausen. Za hrdinství v boji.

Lukáš Dudík

Medaili Za hrdinství panu Lukáši Dudíkovi. Pracovníkovi autoservisu, který přispěchal k nehodě vlaku s kamionem a odblokováním dveří pomohl cestujícím z hořící soupravy. Medaile se uděluje za hrdinství při záchraně lidských životů.

Roman Juřena

Medaili Za hrdinství udělil prezident Romanu Juřenovi. Vlakvedoucímu soupravy, který svým pohotovým zákrokem umožnil evakuaci cestujících z havarovaného vlaku hořícího po srážce s kamionem. Za hrdinství při záchraně lidských životů.

Kateřina Laluhová

Medaili Za hrdinství udělil prezident Kateřině Laluhové. Učitelce základní školy v Praze – Horních Počernicích, která duchapřítomně vyvedla všechny žáky třetí třídy z učebny, ve které se následně zřítil strop. Za hrdinství při záchraně lidských životů.

Medaile Za zásluhy

Daniel Anýž

Medaili Za zásluhy 1. stupně in memoriam udělil prezident Danielu Anýžovi. Novináři, komentátorovi a publicistovi, který se věnoval především zahraniční politice se zaměřením na Spojené státy americké. Za zásluhy o stát v oblasti kultury.

Roman Červenka

Medaili Za zásluhy 1. stupně udělil prezident Romanu Červenkovi. Hokejovému útočníkovi, dvojnásobnému mistru světa v ledním hokeji a kapitánovi české reprezentace. Za zásluhy o stát v oblasti sportu.

Radka Denemarková

Medaili Za zásluhy 1. stupně udělil prezident doktorce filozofie a magistře Radce Denemarkové. Doktorce, spisovatelce, literární historičce, scenáristce, dramaturgyni a překladatelce literárních děl z němčiny. Za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění.

Martin Doktor

Medaili Za zásluhy 1. stupně udělil prezident doktoru filozofie Martinu Doktorovi. Dvojnásobnému olympijskému vítězi, mnohonásobnému medailistovi z mistrovství světa v rychlostní kanoistice a sportovnímu řediteli Českého olympijského výboru. Za zásluhy o stát v oblasti sportu.

Petr Dvořák

Medaili Za zásluhy 1. stupně udělil prezident Petru Dvořákovi. Bývalému generálnímu řediteli České televize, který se po dobu svého mandátu zasazoval o nezávislá média veřejné služby. Za zásluhy o stát v oblasti kultury.

Mustafa Džemilev

Medaili Za zásluhy 1. stupně udělil prezident Mustafovi Džemilevovi. Krymskému Tatarovi, bojovníku za svobodu a lidská práva, odpůrci invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968, za zásluhy o stát v oblasti bezpečnosti státu a občanů.

Yvonna Gaillyová

Medaili Za zásluhy 1. stupně udělil prezident doktorce přírodních věd Yvonně Gaillyové. Kandidátce věd, ekoložce a expertce na ochranu životního prostředí, ředitelce Ekologického institutu Veronica. Za zásluhy o stát v oblasti vědy.

Jan Gruntorád

Medaili Za zásluhy 1. stupně udělil prezident inženýru Janu Gruntorádovi. Kandidátovi věd, zakladateli a bývalému dlouholetému řediteli sdružení pro rozvoj národní e-infrastruktury, který se významně zasloužil o fungování internetu v Česku. Za zásluhy o stát v oblasti techniky.

Štěpánka Hilgertová

Medaili Za zásluhy 1. stupně udělil prezident Štěpánce Hilgertové. Dvojnásobné olympijské vítězce a mnohonásobné mistryni světa ve vodním slalomu. Za zásluhy o stát v oblasti sportu.

Jana Hlaváčová

Medaili Za zásluhy 1. stupně in memoriam udělil prezident profesorce Janě Hlaváčové. Divadelní, televizní, filmové a dabingové herečce a pedagožce. Za zásluhy o stát v oblasti umění, výchovy a školství.

Agnieszka Holland

Medaili Za zásluhy 1. stupně udělil prezident Agnieszce Holland. Filmové režisérce a scenáristce působící nejen v rodném Polsku, ale také v České republice. Za zásluhy o stát v oblasti kultury.

Dita Horochovská

Medaili Za zásluhy 1. stupně udělil prezident Ditě Horochovské, která společně s Lukášem Srbou spoluzaložila spolek Silou hlasu zaměřený na výuku ovládání počítačů hlasem. Za zásluhy o stát v oblasti kultury.

Lucie Hyblerová

Medaili Za zásluhy 1. stupně udělil prezident Lucii Hyblerové. Zakladatelce platformy sdružující a podporující v přímém odbytu sociální a chráněné dílny, za zásluhy o stát v oblasti kultury.

Petr Janda

Medaili Za zásluhy 1. stupně udělil prezident Petru Jandovi. Rockovému zpěváku a skladateli, dlouholetému frontmanovi skupiny Olympic. Za zásluhy o stát v oblasti umění.

Daniela Kolářová

Medaili Za zásluhy 1. stupně udělil prezident Daniele Kolářové. Divadelní, filmové a televizní herečce, činné rovněž v charitativní oblasti. Za zásluhy o stát v oblasti umění.

Pavel Kosatík

Medaili Za zásluhy 1. stupně udělil prezident doktoru práv Pavlu Kosatíkovi. Spisovateli, scenáristovi a publicistovi zabývajícímu se především novodobými dějinami Česka a Slovenska. Za zásluhy o stát v oblasti kultury.

Ladislav Krištoufek

Medaili Za zásluhy 1. stupně udělil prezident profesoru doktoru filozofie Ladislavu Krištoufkovi. Doktorovi, prorektorovi pro vědeckou a tvůrčí činnost Univerzity Karlovy zabývajícímu se především kryptoaktivy a kryptoměnami, ekonometrií a datovou analýzou. Za zásluhy o stát v oblasti vědy.

Karin Lednická

Medaili Za zásluhy 1. stupně udělil prezident Karin Lednické. Spisovatelce věnující se ve svých dílech navrácení identity hornickému Karvinsku. Za zásluhy o stát v oblasti kultury.

Luděk Munzar

Medaili Za zásluhy 1. stupně in memoriam udělil prezident Luďku Munzarovi. Divadelnímu, televiznímu, filmovému a rozhlasovému herci působícímu taktéž v dabingu. Za zásluhy o stát v oblasti umění.

Jiří Netík

Medaili Za zásluhy 1. stupně udělil prezident Jiřímu Netíkovi. Podnikateli v oblasti zemědělství se zaměřením na agroturistiku a sociální zemědělství. Za zásluhy o stát v oblasti hospodářské.

Dagmar Pecková

Medaili Za zásluhy 1. stupně udělil prezident Dagmar Peckové. Světově známé operní pěvkyni, mezzosopranistce specializující se na interpretaci hudby období klasicismu a romantismu. Za zásluhy o stát v oblasti umění.

Zdeňka Prokopová

Medaili Za zásluhy 1. stupně udělil prezident Zdeňce Prokopové, která společně se svou sestrou, Marií Vavroňovou, založila neziskovou organizaci ROSA poskytující komplexní pomoc ženám, jež se staly oběťmi domácího násilí. Za zásluhy o stát v oblasti bezpečnosti státu a občanů.

Mark Rieder

Medaili Za zásluhy 1. stupně panu Marku Riederovi. Řediteli Českého hydrometeorologického ústavu, který významně napomohl zvládání letošních povodní. Za zásluhy o stát v oblasti bezpečnosti státu a občanů.

Marie Rottrová

Medaili Za zásluhy 1. stupně udělil prezident Marii Rottrové. Zpěvačce, skladatelce a textařce známé mimo jiné interpretací soulových písní. Za zásluhy o stát v oblasti umění.

Alexander Wiegand

Medaili Za zásluhy 1. stupně udělil prezident Alexanderu Wiegandovi. Občanu Spolkové republiky Německo, aktivnímu odpůrci totalitního režimu a politickému vězni československého komunistického režimu. Za zásluhy o stát v oblasti bezpečnosti státu a občanů.

Jaroslav Rudiš

Medaili Za zásluhy 1. stupně udělil prezident Jaroslavu Rudišovi. Spisovateli, dramaturgovi a scenáristovi, novináři, hudebníkovi a textaři. Za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění.

Vladimír Smutný

Medaili Za zásluhy 1. stupně udělil prezident profesoru magistru umění Vladimíru Smutnému. Kameramanovi a fotografovi, držiteli osmi Českých lvů za nejlepší kameru a Českého lva za mimořádný přínos české kinematografii. Za zásluhy o stát v oblasti umění.

Jiří Sozanský

Medaili Za zásluhy 1. stupně udělil prezident akademickému malíři Jiřímu Sozanskému. Sochaři, malíři, grafikovi a tvůrci multimediálních projektů, za zásluhy o stát v oblasti umění.

Petr Sýkora

Medaili Za zásluhy 1. stupně udělil prezident Petru Sýkorovi. Podnikateli, filantropovi a spoluzakladateli Nadace Dobrý anděl podporující rodiny s dětmi, které se vlivem vážné nemoci dostaly do těžké životní situace. Za zásluhy o stát v oblasti kultury.

Kateřina Šédová

Medaili Za zásluhy 1. stupně udělil prezident doktorce medicíny Kateřině Šédové. Lékařce a zakladatelce neziskové organizace LOONO zaměřené na vzdělávání veřejnosti v oblasti prevence závažných onemocnění. Za zásluhy o stát v oblasti vědy.

Zdeněk Štybar

Medaili Za zásluhy 1. stupně udělil prezident Zdeňku Štybarovi. Silničnímu cyklistovi, etapovému vítězi Tour de France a Vuelty a mnohonásobnému mistrovi světa v cyklokrosu. Za zásluhy o stát v oblasti sportu.

Jan Švejnar

Medaili Za zásluhy 1. stupně udělil prezident profesoru Janu Švejnarovi. Doktorovi, doktorovi honoris causa multiplex, ekonomovi, vysokoškolskému pedagogovi a spoluzakladateli Centra pro ekonomický výzkum a doktorské studium na Univerzitě Karlově. Za zásluhy o stát v oblasti vědy.

Ivan Trojan

Medaili Za zásluhy 1. stupně udělil prezident Ivanu Trojanovi. Divadelnímu, filmovému, televiznímu a dabingovému herci. Za zásluhy o stát v oblasti umění.

Helena Třeštíková

Medaili Za zásluhy 1. stupně udělil prezident profesorce magistře umění Heleně Třeštíkové. Doktorce honoris causa, pedagožce a režisérce věnující se dokumentaristice zaměřené zejména na mezilidské vztahy a sociální problémy. Za zásluhy o stát v oblasti kultury.

Emilie Vallová

Medaili Za zásluhy 1. stupně udělil prezident Emilii Vallové. Rehabilitační pracovnici, která pomocí Vojtovy metody pomohla stovkám nemocných dětí. Za zásluhy o stát v oblasti kultury.

Radka Vernerová

Medaili Za zásluhy 1. stupně udělil prezident Radce Vernerové. Zakladatelce neziskové organizace Dům pro Julii poskytující dětskou paliativní péči. Za zásluhy o stát v oblasti kultury.

Ondřej Vetchý

Medaili Za zásluhy 1. stupně udělil prezident Ondřeji Vetchému. Divadelnímu, filmovému a televiznímu herci, pedagogovi, celoživotnímu iniciátorovi, účastníkovi a podporovateli řady společensko-prospěšných aktivit. Za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění.

Jaroslav Vild

Medaili Za zásluhy 1. stupně udělil prezident Jaroslavu Vildovi. Bývalému dlouholetému příslušníku Bezpečnostní informační služby, který svou činností přispěl ke způsobu a podobě vzdělávání a výcviku bezpečnostních složek v taktické oblasti. Za zásluhy o stát v oblasti bezpečnosti státu a občanů.

Jaroslav Vostrý

Medaili Za zásluhy 1. stupně udělil prezident profesoru Jaroslavu Vostrému. Dramatiku, dramaturgovi, režiséru a publicistovi, spoluzakladateli Činoherního klubu. Za zásluhy o stát v oblasti kultury, výchovy a školství.