Výlet na lom Tepenec
Vzít Sojku do lomu je na jistotu, že bude spokojená. Vyrazili jsme s plánem projet si odpočinkově 2 lomy v Bělkovickém údolí a možná zvládnout i pramen Těšíkovské kyselky. Vždyť už se stmívá až kolem půl osmé. Počasí je dnes stabilní (to je co říct, tento rok již od března příroda předvádí "apríla" nadmíru často) a tak s termoskou a sváčou vyrážíme autem k Bělkovicím. U lomu parkovat nechceme, a tak se vracíme kousek k přilehlé chatové osadě (poloha zde), přes zpěněný brod jsme si netroufli, ale pak nám zbývá jen adrenalinový přejezd úzké betonové lávky. Uf, do potoka jsme nezhučeli, Žabku zanecháváme u krajní "parníkové" chaty a příjemným vlahým večerem se vydáváme "do gury".
Sokolík udává směr, Sojka tempo, přece jen je to dnes (už/jen? jak se to vezme) 30 dní od operace kolene, vše je dobré, ale jak fyzioeterapeutka dneska řekla, po výživném cvičení - nepřetahovat a pozor na došlapy v terénu.
Lesík, kterým stoupáme, je až hlučný, jak v něm ptáci švitoří, cestu podél potůčku, co zde v malých meandrech bystře teče, lemují velké balvany - a to po obou stranách, i když jen levá je násypová směrem nahoru, k lomu.
Lom se jmenuje Tepenec a kdysi zde stával stejnojmenný hrádek nebo hrad. Bohužel jej již odtěžili, zůstaly jen mementa zdí (údajně) - my vidíme jen místy rozpoznatelné kusy serpentinové vykládané cesty, která k němu asi vedla.
Škrabeme se násypem nahoru a vyloupneme se v lomu někde ve 3. etáži. Má zajímavé složení - břidlicové kusy se prolínají s pískovcovými bloky protkanými křemennými žilami (tak nějak asi, to doma dohledáme).
Sojka kouká na hromadu štěrku - tohle z těch krásných kamenů zbude? Prach si a v prach se obrátíš?Asi vážně jo, potvrzuje Sokolík, tohle je štěrkovna. Joj, pekelně děsivé - co to my lidi děláme? Meleme živé kameny na nevzhlednou šedou hmotu? Sojku ale nenapadá, jak tohle zastavit a lom zachránit. A tak vybírá kameny do batohu (ty, které chtějí) a fotí, aby na tu krásu zůstala aspoň nějaká památka.
Sokolík pobíhá z etáže na etáž, nakukuje přes okraje, jak dole vrtají díry pro pyrotechniku, ukazuje Sojce vrty v kamenech a taky pro ni nachází krásný šutry (zejména ten, co vypadá jako kniha). Prohlížíme si skladbu jednotlivých, různě velkých, břidlicových plátů, a také mnohametrový "řez" skalní stěnou, vlastně to není skála, spíš konglomerát různých rytmů a tvarů, na kterých je vidět, jakými různorodými tlaky hora vznikala (geologické složení jsme dohledali, viz níže). Stěna je k tomu opravu "protkaná" žilami křemene.
JE TU KRÁSNĚ, zůstáváme, další lomy necháme na jindy. A tak se potulujeme, stoupáme postupně nahoru, až na nejvyšší etáž a užíváme si smrákání a hru stínů - slunko si s kameny hrálo do poslední vteřiny na plné kule, protahovalo stíny a barvilo stěny do "medových" tónů - je to spíše lesní než luční med. Sojka se pokusila do medové stěny vlepit, ale nešlo to, drolí se drolí, prolnout se nedá. Mezi kameny, i na minimu hlíny ve 3. etáži, je hodně podbělů, jen ještě nekvetou.
Loučíme se, přehoupneme se přes vrchol kopce a níže se napojíme na starou cestu, asi opravdu původní cestu k hrádku. Potkáváme obrovitý, mechem úplně do měkka obrostlý šutr (Sokolíkovi ladí k očím a k vojenské bundě), a až jej obejdeme, vidíme, že je to beton, ne kámen.
Scházíme k potůčku, Sojka si ponoří ruce a na břehu uloví kousek dřívka (do zásob na zpracování "někdy, až bude čas"). Dole u "parníkové chaty" si dáme čaj, otočíme Žabku a Sokolík projede mostek již s větším klidem. Západosluncová nálada nás provází až domů. Sojka jde drhnout kameny, Sokolík hudruje cosi o večeři, ale nejprve je potřeba přece umejt pořádně kameny, ne?
Těšíme se na příště, na Tepenec se ještě vrátíme. BTW fotky se docela povedly, i Sokolík ulovil fajn záběry.
Lom Tepenec (nebo Těpenec)
Šestietážový činný lom rozměrů cca 400x300 metrů je vybudován v bazálních částech moravického souvrství v bohdanovických vrstvách.
Geologická charakteristika: Hlavní horninou jsou hrubě lavicovité až masivní hrubozrnné, často gradačně zvrstvené droby. Pískovcové cykly dosahují až 15 m mocnosti, místy sledujeme erozní báze cyklů s brekcií tvořenou břidlicovými klasty při bázi (Schieferflatschenkonglomerat v německé literatuře). Celý sled dosahuje asi stometrové mocnosti a vytváří výraznou antiklinálu X00m až km řádu.
Regionální členění: Český masiv - krystalinikum a prevariské paleozoikum - moravskoslezská oblast
Stratigrafie: paleozoikum, paleozoikum - karbon - spodní karbon - kulm - visé.
Důvod ochrany: V případě ukončení těžby lokalita skýtá unikátně odkrytou antiklinálu a v bazálních částech drobového megacyklu zajímavý litotyp břidličných brekcií (Schieferflatschenkonglomerat v německé literatuře).
Zdroj zde
Hrad Tepenec (Karlsburg, Twingenberg)
V nejbližším okolí na vrchu Tepenec je významná archeologická lokalita, pravěké hradiště (keramika z období popelnicových polí) a středověký hrad s cisternou.
Počátky hradu jsou spojeny s osobou Karla IV. Tepenec byl jediným hradem na Moravě, který založil. Hlavním důvodem pro jeho stavbu byla ochrana a kontrola důležité obchodní cesty zvané Jívovská cesta. Směřovala z Dolan přes Jívovou, Domašov nad Bystřicí do Moravského Berouna. Kvůli vybudování hradu musel Karel IV. v roce 1340 od církve koupit samotný vrch Tepenec. V mohutném hradu s dvojitým opevněním a příkopem vysekaným do skály sídlili vojáci, purkrabí či popravčí. Fungovala tu celnice, vybírala mýto od projíždějících kupců.
Hrad byl zpočátku nazýván podle svého zakladatele Karlsburg (někdy Twingenberg), později se ovšem zapomnělo a název hory Tepenec byl přenesen také na hrad. V posledních letech 14. století se hrad stal obětí bojů mezi markrabaty Joštem a Prokopem a od té doby již nebyl obýván, zůstaly rozvaliny.
Od 19. století se zde začal těžit kámen a kamenolom postupně zlikvidoval celý kopec, na kterém hrad stával. Dodnes se dochovaly jen sporé zbytky opevněného předpolí.